Efter kurset kan deltageren installere et automatisk adgangskontrolanlæg (ADK). Kurset indgår i krav til virksomhedens medarbejdere i Forsikring og Pensions kravspecifikation til Certificering af ADK-virksomheder.
Målgruppe: Uddannelsen retter sig mod personer inden for amu-målgruppen, der ønsker at arbejde med adgangskontrolanlæg og som har gennemført Sikringsanlæg ¿ grundlæggende AIA, TVO, ADK eller har tilsvarende kompetencer.
Beskrivelse:
Efter kurset kan deltageren installere et automatisk adgangskontrolanlæg (ADK). Det betyder:
Deltageren har kendskab til gældende love og regler, som vedrører adgangskontrolanlæg.
Deltageren installerer, programmerer, idriftsætter og fejlfinder på et ADK-anlæg med almindeligt udstyr, fx mekanisk eller biometrisk udstyr, nøgler, koder, korttyper og kortlæsere.
Deltageren har kendskab til mekaniske låseenheder og tilhørende enheder som kan kobles til et ADK-anlæg
Deltageren har kendskab til sikkerhed og herunder cybersikkerhed i forbindelse med etablering af ADK-anlæg.
Deltageren udfører dokumentation efter gældende regler og instruerer slutbrugeren i anvendelse.
Branchecertifikat: Kurset indgår i Krav til virksomhedens medarbejdere i Forsikring og Pensions kravspecifikation til Certificering af ADK-virksomheder.