it_design_og_medier_slidesho_1

Design - Brug af billeder og farver

Kort fortalt

Efter uddannelsen kan deltageren anvende billeder og farver i formgivningen af kommunikationsopgaver, herunder udnytte billeders forskellige udtryk og såvel æstetiske som psykologiske principper for brugen af farver.

Hold

Der er pt. ingen hold udbudt til dette kursus. Brug evt. kursusagenten for at blive adviseret om nye hold.
Info om fag
46776 - Design - Brug af billeder og farver

Målgruppe: Uddannelsen er udviklet til personer i faglærte og ufaglærte jobs, som arbejder eller ønsker at arbejde med ideer, design og layout i forhold til medieproduktion.

Beskrivelse: Deltageren kan anvende billeder og farver i formgivningen af kommunikationsopgaver under hensyntagen til billeders forskellige udtryk i relation til forskellige kommunikationsopgaver, samt æstetiske og psykologiske principper for brugen af farver.

Fagnummer: 46776 Design - Brug af billeder og farver Varighed: 2 dage Pris, AMU-målgruppe: DKK 268,00 Pris, uden for AMU-målgruppe: DKK 1.589,80

Nyheder

17 / 05 / 2023

VENT-certifikat på Sjælland

 Nu kan teknikere, som arbejder med ventilation, blive VENT-certificerede ...

Læs mere
03 / 03 / 2023

Fingre i robotterne

Et hold ansatte i træindustrien på Junckers Industrier har været på AMU-efterud...

Læs mere
20 / 02 / 2023

Når Pythagoras bliver til virkelighed på en græsplæne

 Solen skinner på en flot kold og klar dag over en gruppe AMU-kursister, s...

Læs mere
31 / 01 / 2023

Få nyhedsbreve med aktuelle kurser, efteruddannelse og anden information fra Roskilde Tekniske Skole

Få nyt fra os direkte i din indbakke! Tilmeld dig vores nyhedsbreve og få ...

Læs mere