Deltageren kan indsamle og bearbejde data, og ud fra disse udarbejde ændringsforslag, der kan fremme natur og miljø på bl.a. idrætsanlæg. Deltageren kan redegøre for konsekvenserne af nuværende ressourceforbrug og give forslag til ressoursebesparende alternativer gennem ændringer i plejen og/eller anlæggets fysiske udformning.
Målgruppe: Faglærte og ufaglærte anlægsgartnere der har eller søger beskæftigelse inden for anlægsgartnerbranchen.
Beskrivelse:
Deltageren kan indsamle og bearbejde data, og ud fra disse udarbejde ændringsforslag, der kan fremme natur og miljø på bl.a. idrætsanlæg. Deltageren kan i den forbindelse anvende og revidere miljøregnskaber.
Deltageren kan redegøre for konsekvenserne af nuværende ressourceforbrug og give forslag til ressoursebesparende alternativer gennem ændringer i plejen og/eller anlæggets fysiske udformning.
På Roskilde Tekniske Skole er der høj kursusaktivitet. Et eksempel er det lovpl...
Læs mereI december har der været høj aktivitet på AMU-kurserne inden for etablering af ...
Læs mereEn gruppe af AMU-kursister og vvs-lærlinge fra Roskilde Tekniske Skole har i fo...
Læs mereEr I klar til at sikre sund og sikker håndtering af asbestholdige materialer?&n...
Læs mere