Produktion af kommunikations- og medieprodukter

Produktion af kommunikations- og medieprodukter

Udvikling af en e-publikation

Kort fortalt

Efter uddannelsen kan deltageren anvende muligheder for design, layout og kreativitet i e-publikationer. Herunder kan deltageren tage højde for de muligheder og udfordringer, der kan opstå når et statisk produkt, omsættes til et dynamisk multimedieprodukt.

Hold

Der er pt. ingen hold udbudt på dette kursus.
Få besked, når der oprettes nye hold
Tilmeld dig kursusagenten, så får du en e-mail, når der oprettes nye hold på dette kursus (når du udfylder formularen, giver du tilladelse til, at vi må sende dig kursusagent-mails). Vil du også tilmelde dig vores nyhedsbrev, så sæt hak nedenfor.
Denne side er beskyttet af reCAPTCHA og Googles privatlivspolitik og betingelser.
Info om fag
47269 - Udvikling af en e-publikation

Målgruppe: Uddannelsen er udviklet til personer i faglærte og ufaglærte jobs, som arbejder med eller ønsker at arbejde med design og layout til e-publikation.

Beskrivelse: Deltageren kan anvende muligheder for design, layout og kreativitet i e-publikationer i forhold til det tiltænkte produkt, fx bog eller madopskrift og målgruppe samt medie, fx tablets, computer, smartphone, mobiltelefoner eller e-magasiner til at udvikle en e-publikation. Herunder kan deltageren tage højde for de muligheder og udfordringer, der kan opstå med skrifttyper, tekstmængde samt visuelt udtryk, når et statisk produkt, som fx en bog omsættes til et dynamisk multimedieprodukt, som fx skal kunne læses på en computer.

Fagnummer: 47269 Udvikling af en e-publikation Varighed: 2 dage Pris, AMU-målgruppe: DKK 428,00 Pris, uden for AMU-målgruppe: DKK 1.728,90