På kurset arbejdes der med vandkvalitet i dyrehold, sammenhængen mellem vandkvalitet og dyrets generelle velfærd. Der arbejdes med diverse dyregruppers forskelligartede kvalitet af det vand de lever i.
Målgruppe: Uddannelsen henvender sig til personer beskæftiget inden for pasning og salg af dyr samt beskæftigede inden for zoobranchen og forsøgsdyrehold.
Beskrivelse:
Deltageren kan i forbindelse med pasning af vandlevende dyr i dyrehandler, zoologiske anlæg og forsøgsdyrsstalde anvende viden om forskellige parametre ved måling af vandkvalitet i forskellige dyrehold.
Deltageren kan i den daglige pasning af dyr anvende kendskab til sammenhængen mellem vandkvalitet og dyrenes generelle velfærd.
Deltageren kan på baggrund af viden om forskellige parametre i forbindelse med vandkvalitet vurdere, hvornår diverse grænseværdier er overskredet samt definere og sætte grænseværdier.
Nu kan teknikere, som arbejder med ventilation, blive VENT-certificerede ...
Læs mereEt hold ansatte i træindustrien på Junckers Industrier har været på AMU-efterud...
Læs mereSolen skinner på en flot kold og klar dag over en gruppe AMU-kursister, s...
Læs mereFå nyt fra os direkte i din indbakke! Tilmeld dig vores nyhedsbreve og få ...
Læs mere