Ledelse og medarbejderudvikling

Ledelse og medarbejderudvikling

Grundlæggende bæredygtighed i bygge- og anlægsbra.

6 ugers
Kort fortalt

Kurset er målrettet håndværkere der har brug for grundlæggende forståelse for bæredygtige konstruktioner, materialevalg samt kendskab til livscyklusanalyse, cirkulær økonomi og totaløkonomi. Kursisten introduceres også for aktuelle certificeringer og miljømærkninger.

Hold

Der er pt. ingen hold udbudt til dette kursus. Brug evt. kursusagenten for at blive adviseret om nye hold.
Info om fag
49907 - Grundlæggende bæredygtighed i bygge- og anlægsbra.

Målgruppe: Kurset er udviklet til ufaglærte og faglærte medarbejdere og byggepladsledere, der skal arbejde med bæredygtigt byggeri i bygge- og anlægsbranchen.

Beskrivelse: Deltageren:
- har kendskab til beregning af klimaaftryk i byggeprocesser
- har kendskab til bæredygtige konstruktioner og materialevalg
- har kendskab til beregninger af den cirkulære økonomi i byggeprocesser
- har kendskab til livscyklusanalyse i byggeriet
- har kendskab bygningsreglementets forskrifter om bæredygtighed
- kan bidrage til minimering af vand- og energiforbrug, materialetransport og brug af fossile brændstoffer på byggepladsen
- kan bidrage til bedre totaløkonomi ved valg af tidsbesparende tekniske hjælpemidler, bæredygtige materialer og hensigtsmæssige arbejdsmetoder.
- kan anvende sikkerhedsdatablade og udfylde anvendelseslister over problematiske stoffer
- kan udføre håndværket med kendskab til aktuelle miljødata for materialer, relevante certificeringer og miljømærkninger

Fagnummer: 49907 Grundlæggende bæredygtighed i bygge- og anlægsbra. Varighed: 2 dage Pris, AMU-målgruppe: DKK 256,00 Pris, uden for AMU-målgruppe: DKK 1.651,40

Nyheder

03 / 03 / 2023

Fingre i robotterne

Et hold ansatte i træindustrien på Junckers Industrier har netop været på AMU-e...

Læs mere
20 / 02 / 2023

Når Pythagoras bliver til virkelighed på en græsplæne

 Solen skinner på en flot kold og klar dag over en gruppe AMU-kursister, s...

Læs mere
31 / 01 / 2023

Få nyhedsbreve med aktuelle kurser, efteruddannelse og anden information fra Roskilde Tekniske Skole

Få nyt fra os direkte i din indbakke! Tilmeld dig vores nyhedsbreve og få ...

Læs mere
05 / 01 / 2023

Kabel på plads

- Jeg har lært rigtig meget, fortæller Finn, som har været igennem 7 ugers kabe...

Læs mere