det_gronne_anlaeg_og_dyr_slidesho_2

Håndtering af blod, plasma og serum

Kort fortalt

På kurset arbejdes der med blodets sammensætning og funktion, stabiliseringsmidler, plasma og serum, håndtering og opbevaring af blodprøver samt simple blodundersøgelser, herunder fremstilling af plasma og serum, hæmatokritmåling, biokemiske undersøgelser, blodcellemålinger og mikroskopiering.

Hold

Der er pt. ingen hold udbudt til dette kursus. Brug evt. kursusagenten for at blive adviseret om nye hold.
Info om fag
48313 - Håndtering af blod, plasma og serum

Målgruppe: Dyrepassere ansat i forsøgsdyrsbranchen

Beskrivelse: Deltageren kan håndtere og præparere blodprøver fra forsøgsdyr på baggrund af viden om blodets sammensætning og funktion, stabiliseringsmidlers virkning og anvendelse samt formålet med blodundersøgelsen.
Deltageren kan deltage i udførelse af udvalgte blodundersøgelser, herunder fremstilling af plasma og serum, hæmatokritmåling, biokemiske undersøgelser, blodcellemålinger og mikroskopiering.

Fagnummer: 48313 Håndtering af blod, plasma og serum Varighed: 1 dag Pris, AMU-målgruppe: DKK 134,00 Pris, uden for AMU-målgruppe: DKK 981,45

Nyheder

17 / 05 / 2023

VENT-certifikat på Sjælland

 Nu kan teknikere, som arbejder med ventilation, blive VENT-certificerede ...

Læs mere
03 / 03 / 2023

Fingre i robotterne

Et hold ansatte i træindustrien på Junckers Industrier har været på AMU-efterud...

Læs mere
20 / 02 / 2023

Når Pythagoras bliver til virkelighed på en græsplæne

 Solen skinner på en flot kold og klar dag over en gruppe AMU-kursister, s...

Læs mere
31 / 01 / 2023

Få nyhedsbreve med aktuelle kurser, efteruddannelse og anden information fra Roskilde Tekniske Skole

Få nyt fra os direkte i din indbakke! Tilmeld dig vores nyhedsbreve og få ...

Læs mere